КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВEН ЦЕНТАР НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО СОФИЈА

  • Македонски
  • Български

КИЦ на РСМ во Софија има задоволство да Ви ја претстави новата песна на Александар и Дац “ДУША БАКШИШ”

“ДУША БАКШИШ” новата песна на Александар и Дац со највеќе бугарски прегледи и коментари од регионот! Потврда дека љубовта и музиката не познаваат политика и граници!

 

(ЛИНК ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?v=Du-t6zRP0YM

 

Македонското популарно дуо Александар и Дац познато на бугарската публика по хитот “Корона Чао” и “Јовано Јованке” со Destiny Quartet,  пред празниците ја израдуваа многубројната публика со нова песна, боемската балада “Душа бакшиш” која е веќе голем хит на македонските медиуми.

Во препознатливиот нивен стил, со многу емоции за изгубената љубов и за кафаната како институција во која тагата и среќата секогаш одат заедно. Александар и Дац снимија и интересен видео спот што го промовираа на 14 ноември на Youtube и на нивната Facebook страница. Интересно е што најголемиот број од коментарите и прегледите од целиот Балкан се токму од Република Бугарија каде стекнаа многу фанови во текот на корона пандемијата и посебно по гостувањето кај познатиот шоумен Рачков. Ова се дел од коментарите кои покажуваат дека љубовта и музиката немаат граници, ги зближуваат двата народа, а Дац и Александар како вистински музички амбасадори ја остваруваат таа мисија каде политичарите не можат.

 

(Коментари)

 “Красива музика и омайно нежни светове от думи!!! “

“Благодаря Ви за красивата емоция, с която ни даряват! Бъдете здрави! “

“Отново песен, която пълни душата! Капка тъга, капка носталгия, капка отминала младост, капка любов, плач на цигулка и чаша вино... Отпивам с наслада! Страхотни сте, момчета! “

“Браво момчета, уникална песен, вече не знам, коя е поред... Бъдете винаги себе си, много здраве и всичко да Ви е наред. Вие сте наистина уникални, наслада за сетивата, дар от Бога, вълшебство, което докосва душата“

“Хах момчета това е най-големия бакшиш за душата, който съм получавал от много време насам. Но само, който е талантлив и работлив може да остава такива бакшиши“

 “Пълните душата!“

“А за мене тага наточете..... Така минава животът! Благодаря за прекрасната елегична песен !“

 

 

Настани

Share

За КИЦ на РСМ

E-mail: rmkic@yahoo.com

тел.: + 359 2 946 1492

ул. „Обориште“ 7, 1504 Софиja

Билтен

За информации и настани од сајтот

СИГУРНОСТ
Потврдувањето докажува дека сте реален корисник.

Календар

S M T W T F S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30