КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВEН ЦЕНТАР НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО СОФИЈА

  • Македонски
  • Български

Прием на македонската Амбасадата во Софија по повод Денот на независноста – 8 септември

На 18.09.2023 година, по повод 32 години од Денот на независноста на Република Северна Македонија, во Гранд Хотел Софија, амбасадорката на РСМ во Софија Н.Е. Агнеза Руси-Поповска, придружувана од сопругот г-н Тони Поповски, беа извонредни домаќини на големиот прием.

На самиот настан имаше преку 200 гости, речиси целиот дипломатски кор, претставници на политичката елита во Бугарија, новинари, уметници, успешни лекари, инженери и други пријатели на Амбасадата на РСМ во Софија.

Во исклучителна атмосфера, многу позитивна енергија, во своето обраќање Н.Е. Агнеза Руси-Поповска го истакна значењето на добрите односи меѓу Северна Македонија и Бугарија, соработката во НАТО, зголемувањето на трговската размена, изградбата на Коридорот 8 и постојаниот дијалог меѓу двете земи.

Настани

Share

За КИЦ на РСМ

E-mail: rmkic@yahoo.com

тел.: + 359 2 946 1492

ул. „Обориште“ 7, 1504 Софиja

Билтен

За информации и настани од сајтот

СИГУРНОСТ
Потврдувањето докажува дека сте реален корисник.

Календар

S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31