КУЛТУРНО-ИНФОРМАТИВEН ЦЕНТАР НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО СОФИЈА

  • Македонски
  • Български

Тони Китановски Tрио со концерт на второто издание на SoFest во Софиja

На 14 jуни 2019 година, во Летното кино и сцена пред НДК во Софија, концерт одржа македонската џез-формација „Тони Китановски Трио“. Тие беа дел од СоФест 2019 година што се одржува под покровителство на Министерството за Култура на Република Бугарија и градоначалничката на Софија г-ѓа Јорданка Фандкова, а со скромна помош на КИЦ на РСМ во Софија.

Покрај нашиот бенд учество зедоа и Теодосиј Спасов со неговиот квинтет, Танос Ставридис од Грција, бугарската џез ѕвезда Хилда Казасјан и група „Акага“. Во извонредна атмосфера бевме сведоци на врвно музицирање и голем џез-сешн на бендовите од Бугарија, Грција и Северна Македонија.

Во текот на таа работна недела во градот Софија гостуваа и МНТ со претставата „Галеб“ од Чехов, во режија на Нина Николиќ со одличен прием кај софиската публика и групата „Суперхикс“ од Скопје, исто така со завиден концертен успех.

 Тони Китановски Tрио со концерт на второто издание на SoFest во Софиja (фотографиja)
 Тони Китановски Tрио со концерт на второто издание на SoFest во Софиja (фотографиja)
 Тони Китановски Tрио со концерт на второто издание на SoFest во Софиja (фотографиja)
 Тони Китановски Tрио со концерт на второто издание на SoFest во Софиja (фотографиja)

Настани

14 Jun 2019 - 19:30
Тони Китановски Tрио с концерт на второто издание на SoFest в София (банер)

Доайенът на македонския джаз Тони Китановски ще гостува на второто издание на SoFest

Второто издание на SoFest  започва на 14-ти юни с балканска музикална експлозия. На една сцена ще излязат три групи: Тони Китановски Трио - Северна Македония, Танос Ставридис dRom kвартет – Гърция и Теодосий Спасов Джаз...

KINO & BAR CABANA
Share

За КИЦ на РСМ

E-mail: rmkic@yahoo.com

тел.: + 359 2 946 1492

ул. „Обориште“ 7, 1504 Софиja

Билтен

За информации и настани од сајтот

СИГУРНОСТ
Потврдувањето докажува дека сте реален корисник.

Календар

S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31